Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın
 
Uzun yıllardır Türkiye'nin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek ve buna ilişkin farkındalık oluşturabilmek için projeler üretiyor. Yılda 7 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine, 300 bin vatandaşın yaralanmasına neden olan trafik meselesine çözüm bulabilmek için yoğun güvenlik önlemlerinin yanı sıra farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenleniyor.
Bu kapsamda "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın", kampanyası başlatıldı.
Bu çerçevede Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde değişiklik de yapıldı. Bu değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik yeni bir adım daha atıldı.
"Yaya Öncelikli Trafik Kanunu" ile artık araç sürücülerinin, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak işaret veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi.
Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın" sloganıyla, 2019 "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi.
İlçemizde Trafik haftası kapsamında İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı trafik ekipleri İlçemiz Şehit Üsteğmen Efkan Cengiz, 50. Yıl, Sarımehmetli ilk ve orta okullarında  etkinlik düzenlendi, personeller tarafından öğrencilere trafik konulu konferanslar verildi. 
 
İSAY2 Galeri