Yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın" etkinliği saat 12.00-13.30'da 81 ilde eş zamanlı olarak İlçemizde de yapıldı.
Uzun yıllardır Türkiye'nin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek ve buna ilişkin farkındalık oluşturabilmek için projeler üretiyor.
Yılda 7 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine, 300 bin vatandaşın yaralanmasına neden olan trafik meselesine çözüm bulabilmek için yoğun güvenlik önlemlerinin yanı sıra farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenleniyor.
Bu kapsamda "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın",  kampanyası başlatıldı.
Bu çerçevede Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde değişiklik de yapıldı. Bu değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik yeni bir adım daha atıldı.
"Yaya Öncelikli Trafik Kanunu" ile artık araç sürücülerinin, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak işaret veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi.
Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın" sloganıyla, 2019 "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi.
Saat 12.00-13.30'da 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinliğe, İlçe Kaymakamımız Adem Balkanlıoğlu ve Kurum Amirleri katıldılar. Katılımcılar İlçe Merkezinde ve Dadaloğlu Mahallesinde sürücülere ve yayalara broşürler dağıtarak farkındalık oluşturdular.